Continuing with pre-fall collections, Reed Krakoff  is another designer that I like along with Helmut Lang.  I especially adore his bags. 

In this collection we see structure and geometrical cuts; masculine and boxy shapes.  However, it captures the feminity in these pieces with more feminine colors and textures.  Could you take a look at these beautiful skirts and jackets?  I’ve always been a bit of distant to too feminine details like frills, ruffles etc.  I see women as being very strong and tough when necessary; hence women should be symbolized with more sharp and edgy shapes.


Pre-Fall koleksiyonlara devam ederken belirtmeliyim ki, Reed Krakoff, Helmut Lang’in ardından bir başka beğendiğim tasarımcı.  Çantalarına özellikle gerçekten bayılıyorum. 

Bu koleksiyonda da kalıplı ve geometrik hatlara rastlıyoruz; erkeksi ve bol kesimler.  Ancak kullanılan renkler ve dokuma çeşitleri ile Helmut Lang’de olduğu gibi feminenlik yakalanmış.  Etek ve ceketlerdeki kesin erkeksi hatların güzelliğine bakar mısınız? Oldum olası fırfırlardan ve aşırı feminen detaylardan hoşlanmamışımdır; bana göre kadını biraz da sert hatlar temsil etmeli, zira kadın dediğimiz varlık güçlü ve yeri geldiğinde sert olabilendir. 


ph: style.com


P.S. Don't forget to join my giveaway! :)

Thanks for reading!

                                                                  
 
Top