Hello my dear readers! I'm here with the first post of 2013 :) How was your New Years Eve? Hope that you all had huge fun! I was quite unfortunate, as I had a terrible, I mean terrible headache.  But was able to manage and welcome the new year with joy!
 
It's getting colder here in Istanbul, how 'bout where you are now? Is it cold or freezing?  Snow is on its way, according to the meteorology.  We'll see if it comes or not :)
 
Well, winter can have some quite dark and gloomy days filled with rain, crisp cold air and grey weather.  So what do we need to overcome the gloomy effect that can overwhelme us? A bright colored coat! :) Yes, I love the classic looks of the black, navy and camel coats; however, I do love bright colored coats almost as much, as it can pump up some energy and good-mood in an instant. 
 
During the winter, we tend to look a bit more washed-off and pale thanks to grey weather :) So unless you want to smear your face with heavy foundation and bronzer to get some color in you, I suggest trying a bright colored coat when you’re out to run some errands or meet with your girls for a brunch or lunch.  Pick a coat with a bit of fun to it instead of a straight-cut classic piece, since what we need is a little fun :) 


I have some styling ideas below, which can be encorporated to day or night. Hope you like ‘em :)

Herkese merhaba!  2013'ün ilk postuyla karşınızdayım :) Yılbaşı geceniz nasıldı? Umarım çok çok eğlenceli geçirmişsinizdir! Benim korkunç bir baş ağrım vardı; ne kadar şanssızım, değil mi? :( Yine de gecenin ve yepyeni yılın gelişinin tadını çıkarmayı başardım!

Kış mevsiminde yağmur, keskin bir soğuk ve gri hava ile dolu oldukça karanlık ve kasvetli günler olabiliyor.  Bu tür durumlarda bizi boğan kasveti nasıl üzerimizden atabiliriz peki? Canlı renkli bir manto ile! :) Evet, siyah, koyu lacivert ve deve tüyünün klasik görünümünü çok seviyorum; fakat bir anda enerji seviyemizi yükseltebilen canlı renkli mantoları da bir o kadar çok seviyorum.  

Kış boyunca, gri havanın sayesinde yaza kıyasla biraz daha soluk görünebiliyoruz :)  Biraz renklenebilmek için yüzünüzü fondöten ve bronzlaştırıcı allıkla sıvamak istemiyorsanız bence canlı renkli bir manto giymeyi denemelisiniz.  Günlük koşturmacanızda veya arkadaşlarınızla bir brunch ya da öğle yemeği buluşmanızda size çok yakışacaktır.  Klasik hatlı düz kesimli bir model yerine biraz daha eğlenceli bir parça seçmeye gayret edin derim :)

Aşağıda birkaç stil önerisi bulabilirsiniz; gündüz veya gece için. Umarım beğenirsiniz :)

 

Alexander McQueen Wings Pants, Isla Black Polka Dot Sequinned Top, Zapara Origami Coat,  Ash Vanna Shearling Sneakers


Calypso St. Barth Adla Metallic Foiled Sweater, Zapara Origami Coat, T by Alexander Wang Skirt, Dieppa Restrepo Gaston Tassel Loafers
Michayla Gold Sequin Peplum Top, Zapara Origami Coat, Rupert Sanderson Boots, GUESS by Marciano Elin Kling for Marciano – Masha Leather Skirt, Burberry London Abbott Studded Leather Shoulder Bag

 
Isabella Ballet Flats, Black Yoke V-Neck Tee, Zapara Origami Coat, Rebecca Minkoff M.A.C. Clutch - Silver

Thanks for reading!

                                                                                                  
 
Top