She's so beautiful and delicate: Olivia Palermo. Her style, composed of skinny jeans of various colors and simple tops, is always refined and so simple.

In this post I'd like to share with you guys her winter style and my interpretation of it. 


O kadar güzel ve zarif ki: Olivia Palermo.  Çoğunlukla skinny jeanler ve sade üstlerden oluşan stili her zaman çok rafine ve sade.  

Bu postumda sizlerle Olivia'nın kış stilini ve bu stilin kendi bakış açımdan yorumlamalarımı paylaşmak istiyorum. To get her style:

Olivia'nın stilini yakalamak için: 

Pair a medium wash skinny jeans with some basic slouchy sweater in a simple color like navy, black or gray and add a faux-fur vest with a pair of neutral flats and a nice shopper bag. 

Orta koyulukta bir skinny jean'i temel renklerde (lacivert, siyah veya gri vb) dökümlü bir kazak ve yapay kürk yelekle ile kombinleyin ve buna bir çift naturel tonlarda babet ve çanta ekleyin. A denim shirt, with a some neutral skinnies; add s splash of color with your ballet flats and pull together the whole thing with black blazer/coat and bag. Keep the accessories simple and neutral.  

Bir jean gömlek ve natürel tonlarda skinny.  Buna capcanlı renkte bir çift babet ekleyin; tüm görünümü bir araya getirmek için de siyah bir blazer veya manto kullanın.  Aksesuarları da natürel renklerde ve sade tutun. 
Olivia likes adding a splash of color to her outfit during those boring gloomy gray days, with a statement coat.  I advise you doing the same :)  It can lift your mood in an instant and give you a fun look! Wear any skinny jeans (I used black ones here) and keep everything else in neutrals, so that your coat can be the main item of your outfit and you can shine in anywhere you go! 

Olivia kışın griliği ve kasvetinde capcanlı renklerde mantolar giymeyi pek seviyor.  Bence siz de sevin :) Dilediğiniz renkte bir skinny jean ile (ben burada siyahı tercih ettim) diğer her şeyi natürel tutarsanız odak noktanız harika mantonuz olur ve her ortamda dikkat sizde toplanır.

Another statement coat here. Skinny jeans are again in the act.  This time with a bit of edge with shining silver pumps and a white shopper bag! Superb.

Bir başka renkli manto. Skinnyler yine baş yan rolde.  Bu sefer biraz daha dikkat çekici. Nasıl mı?  Parlak lame topuklular ve beyaz çanta ile. Deneyin.
A comfy and chic winter solution to your wardrobe.  Riding boots, slouchy cardigan, skinnies and a practical with a  contrasting color bag. 

Rahat ve bir o kadar da şık bir kış çözümü.  Binici çizmeler, dökümlü bir hırka, skinny jeanler ve kullanışlı kontrast bir çanta.Last, but not least, wear a green parka with some cropped feminine neutral pants and a cozy warm sweater. Pair them with some sexy heels and keep the rest neutral! 

Son olarak, yeşil bir parkayı kesik paça feminen kesimli bir pantolon ve sıcak renklerde dökümlü bir kazak ile kombinleyin.  Bu kombine seksi bir çift topuklu ayakkabı ekleyin ve geri kalan herşeyi natürel tutun! 

Photos: web, Pinterest, sets: mine

Thanks for reading!


                                                                                                             
 
Top