Dressing according to a specific body type can be challenging sometimes.  We all have different body shapes, we all weigh different and we all have different styles that we prefer or feel comfortable in. So, considering all, dressing according to our shape can be quite annoying as we have to take into consideration many points. 

I believe that I have quite gotten down my body shape, so I know what suits me and what doesn't suit me.  But of course, I do experience surprises while trying out new styles and seeing that they actually look good on me, when in fact I previously have thought it didn't suit me.  So, you must always TRY. Try everything, all styles and see what is good and what is not.  Bring friends or family you trust and ask them.  For me, I usually ask MYSELF. Because I know ME well and I can be really honest with myself :) So, if you can trust yourself, what you see in that mirror, go alone in trying clothes.  But if you can't be sure, just ask your trusted friends/family and have fun! 

As of this post, I will do a series of four post for four different main body shapes: the hourglass, triangle, pear and the rectangle. I hope to be able to help you in finding your best style, or I should say, best cuts and shapes.  

So, today's post will be about the hourglass.  If you're an hourglass, which is the least of the women, then you're pretty lucky :) This shape is very feminine and very easy to style in my opinion.  Just keep in one  thing in mind: If you're not specifically opting for an uber-sexy look (like in the office, etc.) then you need to be careful when emphasizing your curvy assets as it can look too hot for the place you are in :)

In the hourglass figure, shoulders and hips are at the same width and waistline is noticeably defined, which gives the hourglass appearance.  So, since accentuating the waist is the most important thing, go ahead and show us your defined waist with high waisted pants, skirts, and thin & feminine belts.  Pencil skirts would look great on you, but be careful, if you're like Kim Kardashian, you may want to try to adjust the tightness of your skirt according to the occasion or your environment, like work, as the tightness of the skirt might draw too much attention, which is not something we want in the office.  Is it? :)

Skinny jeans and cropped cigarette pants look good on the hourglass as they accentuate the feminine shape.  Prefer not to wear the flared ones as they can make your legs appear boxy and your hips wider than they are. 

You can wear almost any top you want, just try top avoid overly flowy or slouchy ones as they can make you appear bulky. The same goes for the skirts and dresses; avoid the peplum trend as it can make you appear wider than you are. 

Some of the most famous hourglasses are Kim Kardashian, Kelly Brook, Scarlett Johansson, Katherine Heigl, Dita Von Teese. 

Vücut tipine göre giyinmek zaman zaman zorlayıcı ve sinir bozucu olabiliyor.  Hepimiz farklı şekillerde ve kilolardayız.  Bu durumda da genel geçer kurallardan bahsetmek mümkün olamaz.  O halde ne yapmak gerekir; vücut tipimizi belirleyip ona göre giyinmek ve bazı kuralları dikkate almak yapmamız gerekenlerden.   

Kendi adıma konuşmam gerekirse, vücut tipimi ve neyi nasıl giymem veya giymemem gerektiğini oldukça oturtmuş durumda olduğuma inanıyorum.  Muhakkak moda saçmalamaları yapıyorumdur zaman zaman, fakat genel olarak gayet başarılı olduğumu düşünüyorum.  İşin püf noktası, bıkmadan usanmadan denemek. Alın yanınıza güvendiğiniz bir arkadaşınız veya aile üyenizi ve gidin denemeye. Mağazaları gezin, neler yakışıyor nler yakışmıyor bakın.  Eğer siz de benim gibi kendi iç sesine güvenebilenlerdenseniz, o zaman yanınıza kimseyi almanıza da gerek yok.  Aynaya bakın ve kendinizle yüzleşin; yakıştı mı? Yakışmadı mı?  Her durumda da işin sırrı bolca denemekten geçiyor, üşenmeyin haydi haydi... 

Bu yazımdan itibaren dört serilik bir post yayınlıyor olacağım.  Bu dört vücut şeklini ele alıp, neler giymeli neler giymemeliyi kendimce yorumlamaya çalışacağım ve umarım birilerine de yardımım dokunur... 

Bugün meşhur kum saati figüründen başlayacağım.  Kum saati aslında sanıldığının aksine genel kadını simgelese de, ancak pek azımız bu figüre sahibiz. %10'dan az bir orandan bahsediyorum. Eğer bu yazımı okuyanlarınızdan bazılarınız şanslı ise bu figüre sahip ve dilediğinizce figürünüzü gururla giydirin.  Ne var ki, dikkate almanız gereken birtakım kuralları atlamamaya çalışın derim.  Mesela, çok fazla fırfır ve kalınlık yaratacak kumaşlar kesimler kullanmamaya özen gösterin, beliniz ince olduğundan beli vurgulamak çok önemli. İnce feminen kemerler ile belinizi vurgularken, yüksek belli pantolon veya kalem etekler de oldukça yakışacak bir diğer parçalardan.  Skinny pantolonlar, sigaret paça dar kesim pantolonlar da pantolongillerden size gidecek modeller.  Kalçanızı olduğundan geniş gösterebilecke harem veya pileli pantolonlardan kaçının derim.  

Kum saati tipli vücutlar dikkat çekici olduğundan yerine göre giyinmek bazen çok öenmli olabilmekte. Örneğin, ofis ortamında çok da dikkat çekici olmak istemezsiniz sanırım; bu durumda da kalem eteğinizi ültra dar seçmeyin, biraz daha rahat kesimli olanlarına yönelin. Aksi halde tüm dikkat kalçalarınıza odaklanacaktır ve bu da ofis gibi ortamlarda biraz can sıkıcı olabilir.  Tabi, aradığınız bu değilse :) Ah, unutmadan; peplum gibi hacimli parçaları kalça bölgenizden uzak tutun; aksi halde olmadığınız kadar geniş ve hacimli görünmeniz işten bile değil! :) Aman dikkat... 

Ünlüler dünyasından Kim Kardashian, Scarlett Johansonn, Dita Von Teese, Kelly Brook, Katherine Heigl bu vücut tipine örnek kadınlardan.  Aşağıda bazılarını sizlerle paylaştım ve birkaç giyim önerisi de bulabilirsiniz. 

Photos: web, sets by me


Thanks for reading!

                                                                                                       


 
Top