Hey everyone! How’s your week going so far? Hope you are all having a smooth one :)

As I mentioned in my previous post, I will be doing a series of how to dress accordingly with our body shape, and today is about the rectangle shape!  If you’re a ruler, then you have little or no curves, which means a boyish figure.  Is it something bad? Of course not! We are all beautiful in our own ways; you can’t define beauty with a specific body shape.  What creates beauty is everything that comes with the package.  Facial features, hair, weight, proportions, body mass index, and most importantly the SOUL! .. Having a good heart, a good feeling towards life, environment and all living-being.  Having positive thoughts, positive approach to life and spreading happiness and love is the most important facts about beauty. Because when your soul is beautiful, then you are too...  Yep, I’m keeping it kind of long I guess :)

So, if we must go back to the subject, rectangles must create the illusion of volume and curves with some little tricks, such as frills, peplum and flowy fabrics. What if you don’t like frills and stuff, then you just need to keep in mind some shapes and cuts.  For a little extra plunge, wear V neck tops to create a fuller top; to create a waist line, chinch your waist with a nice belt and keep the top flowy; this will give you the illusion of curves. 
As for jeans and pants, grab your skinny jeans or your slightly flared bottoms as flare creates curves and softens the straight look.  But as I said, skinnies will also look great because most rectangles are a bit athletic and they can pull off the skinny look well.  Just remember to use volume tops or a structured blazer/jacket for some extra curves.  
Pencil skirts, A line skirts and peplum detailed skirts will look great on rectangles, as it gives dimension and curves. 

Creating volume and illusion of curves is all about being a rectangle.  So, get into your closet and experiment with what you have and try on many many things keeping in mind these simple rules.
It’s not that difficult, huh? ;)

The most famous rectangles are Cameron Diaz, Nicole Kidman, Keira Knightley, Kate Moss and Gwyneth Paltrow.
Here are some examples from them and some of my style advises:


Merhaba herkese!  Şu ana kadar yeni haftanız nasıl geçiyor?  Umarım hepiniz sakin ve rahat geçiriyorsunuzdur :)

Bir önceki postumda bahsettiğim üzere, vücut şekillerine göre giyim kuralları hakkında bir post serisi hazırlıyorum ve bugünkü vücut tipimiz dikdörtgen!Dikdörtgen şeklinde yapıya sahipseniz eğer, çok az veya hiç kıvrımlarınız yoktur bu da erkek çocuğu görünümü gibidir.  Kötü bir şey mi? Asla! Hepimiz ayrı ayrı güzelliklere sahibiz.  Güzellik tek bir vücut şekli üzerinden tanımlanamaz.  Güzelliği oluşturan unsurlar paketle beraber gelen her şeydir.  Yüz hatları, saçlar, kilo, oranlar, vücit kitle indeksi ve en önemlisi RUH güzelliği!.. İyi bir kalbe sahip olmak, hayata, çevreye ve yaşayan her şeye/herkese karşı pozitif yaklaşmak... Etrafa mutluluk ve sevgi yaymak güzelliğin en önemli kısmı bence.  Neden mi? Ruhunuz güzel olduğunda dışınızın güzel olmaması imkansızdır... Sanırım biraz uzattım konuyu :)

Konuya geri dönmek gerekirse, dikdörtgen tipli olanların dikkat etmesi gereken en önemli şey hacim ve kıvrım ilüzyonu yaratmaktır.  Birtakım küçük hilelerle bunu başarabilirsiniz.  Fırfırlar, volanlar, peplum detaylar ve uçuşan dökümlü kumaşlar.  Fırfır gibi fazla feminen detayları sevmiyorsanız, tarzınız değilse, çeşitli kesim ve şekillere yönelebilirsiniz.  V yaka üstlere yönelmek daha hacimli bir üst etkisi yaratır örneğin.  Belinizi vurgulamak için kemerlerden faydalanabilir ve üstünüzü dökümlü tutarsanız alın size hacim ve kıvrım etkisi :)
O kadar da zor değilmiş, ne dersiniz? :)

En ünlü dikdörtgenlere örnek vermek gerekirse, Kate Moss, Nicole Kidman, Keira Knightley ve Gwyneth Paltrow’u sayabiliriz. 
İşte bu ünlülere birkaç örnek ve benim stil önerilerim:
Photos: web, sets; mine

Thanks for reading!

                                                                                                         
 
Top