So you're going to be on a date soon and you feel like you don't have anything to wear.  This happens so many times during the winter, as in my opinion, winter can be quite challenging when it comes to styling.  Bad weather conditions, the cold, rain, snow etc. are the biggest enemies of the fashionable ladies. 

I've prepared a few outfits to give you an idea and perhaps incorporate the items you like to your outfit when going on that special date night. It's winter, so we need deep colors to enrich our outfit and add some warmth with a shearling coat:

Kış mevsimindeyiz; bu durumda görünümümüze derinlik katabilmek adına zengin ve yoğun renklere yönelmeli ve napa, güderi gibi kürk detaylı mantolara bir şans verebiliriz:I like the Ice Queen look in the winter.  Icy, cold colors combined with white and beige with a touch of faux fur creates the most inviting and warm look ever:

Kışın ben Buzlar Kraliçesi görünümünü uygulamayı çok severim.  Beyaz ve bej ile harmanlanmış buzlu, soğuk renkler kürk detayları ile birleşince ortaya hem sıcak hem davetkar bir görünüm çıkıyor:Don't you think prints need to be given a chance too?  Prints in soft, subtle tones paired with a wool peplum top is just what you need to be feminine and trendy!  Oh,  and let's not forget the faux fur (not the real thing!) and rich colors!

Desenlere de bir şans vermek gerekmez mi sizce?  Yine yumuşak, sakin tonlarda seçilmiş desenli bir pantolon ile üzerine sıcacık peplum bir kazak ile feminen ve trendy olmanız çok kolay! Kürk detayı ve zengin renkleri es geçmemek kaydıyla! 

And this is the casual interpretation of the faux fur and white paired with winter prints: 

İşte bu da yapay kürk ve beyaz rengin kış desenleriyle kombinlenmesinin bir yorumuna örnek: 

Stripes! Stripes! Gives a such a fun look in an instant! Try a striped dress with a feminine poncho and some ruby colored earrings paired with some chunky boots.  

Çizgililer! Çizgililer! Ne kadar şenler! Çizgili bir elbiseyi feminen bir panço ve yakut kırmızısı takılar ile kombinleyin ve buna kalın topuklu botları ekleyin. 

What about a bit of a pop of color? :) Try a bright colored flare skirt and to down it down pair it with a denim shirt; but chose a darker shade denim to balance out the brightness of the skirt and to keep a more toned-down look.  Add a sparkling belt with the same shade of your shirt and create a contrast with your skirt.  Keep everything else in neutrals like pebble stone colors. 

Renk patlamasına ne dersiniz? :) Canlı bir renkte volanlı bir eteği, sakinleştirmek için denim gömlekle bir araya getirin; ancak gömleğiniz koyu bir denim tonu olsun ki canlı eteğinizi dengeleyip daha sakin bir görünüm elde edebilin.  Gömleğiniz ile aynı tonda ışıltılı bir kemeri, eteğinize kontrast oluşturması için ekleyin.  Diğer her şeyi ise natürel tutun, mesela taş renkleri çok güzel olur. 

Our last outfit is for the more matronly and lady-like gals out there :) Combine classic plaid (tartan) and neutrals, add a deep rich navy blue coat and finally just to keep the edge off add a contrasting semi-bright colored bag.  Voila! You're ready to go! :)

Son kombinimiz ise daha ağırbaşlı ve modern bir hanımefendi modunda :) Klasik ekose ve natürel renklerini bir araya getirin, buna zengin bir lacivert manto ekleyin, kabuğunuzu birazcık olsun kırabilmek için de hafif canlı tonda bir kontrast oluşturacak çanta ekleyin. Voila! Hazırsınız :)Sets: By me

Thanks for reading!

                                                                                                       
 
Top