Hey there! I'm here with the last part of the series, How To Dress For Your Body Shape, with the triangle! 
Who are triangles? The ones who have broad shoulders, narrow hips, either with a flat bottom or a curvier one.  Bust size varies.  

Choose drape, soft fabrics, flowing tops.  Tailored button downs with waist definition are perfect for this body shape.  Keep the collar open and wear a feminine cami under it. Cardigans must be V-neck and kept unbuttoned.  These will all soften the broad shoulder line.  Stay away from puffy arms, sleeves, shoulder-pads and anything overly volumed. 
As for dresses, pick wider straps instead of spaghetti, since wider straps will shorten the length of the shoulder. 

Oh, and one more thing; strapless style is best for the broad shouldered ones! So go and rock the look now! 

Teri Hatcher, Jessica Simpson, Jennifer Garner are some of those triangle celebs out there.

Merhabalar!  Üçgen vücutlarla serinin son postuyla karşınızdayım. Üçgenler kimler? Geniş omuzları, dar kalçaları olanlar. Göğüs değişebiliyor. 

Bu kategoriye aitseniz, dökümlü yumuşak kumaşları, uçuş uçuş üstleri tercih edin.  İyi kesimli vücuda, bele oturan gömlekler/bluzlar tercihiniz olsun.  Yakayı açık bırakın ve içine feminen bir atlet giyin ki dikkatler bu bölgeye yoğunlaşsın.  Kesinlikle uzak durmanız gerekenler, omuzlarınızı daha da geniş gösterecek olan vatkalar, apoletler, omuz ve kol detayları, karpuz kollar. Aman diyorum! Elbise olarak, spagetti askı yerine daha geniş askıları tercih edin ki omuzlarınız biraz daralsın.  

Unutmadan, straplez kesim geniş omuzlarda harika durur.  Haydi, ne duruyorsunuz, koşun giyinin straplez üstlerinizi elbiselerinizi ve etrafa havanızı atın ;)

Bu vücut tipine örnek ünlülerimiz de zarifTeri Hatcher, suratsız Jennifer Garner ve rüküş Jennifer Simpson.photos: web, sets mine

Thanks for reading! 
                                                                          
 
Top